Ewa Kalińska urodziła się w Gdańsku. Rysować i malować uczyła się u wybitnych gdańskich malarzy: Marka Modela, Grażyny Piórko i Krzysztofa Polkowskiego. Studiowała w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie w latach 1992-1995. Była studentką prof. Barbary Szubińskiej, Franciszka Starowieyskiego, Jerzego Dudy-Gracza. W latach 1997-2000 studiowała w Akademii Multimedialnej w Gdańsku. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała na kierunku projektowania plastycznego w zakresie projektowania multimedialnego w pracowni prof. Wojciecha Mokwińskiego. Odbyła szereg podróży artystycznych do Włoch i USA.

Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.

Artystka upodobała sobie rysunek, malarstwo i tkaninę artystyczną. Swoją twórczość oparła o studium postaci, natury i martwej natury.

„Debiut” wystawa malarstwa i rysunku w gdańskiej galerii ALTERNATYWA odbyła się w grudniu 2005. W latach 2007 – 2014 mieszkała w USA. W 2008 i 2009r. tworzyła w pracowniach Barbary Wasserman, Susan Hanssen oraz Jacqueline  Downey w Boca Raton Museum of Art , The Art School, Floryda, USA. W 2010 otrzymała Pierwszą Nagrodę w Międzynarodowym Konkursie „Natale di Roma” w Rzymie. Jest autorką obrazów religijnych dla Kaplicy Św. Polikarpa w Gdańsku, kościoła NMP Wspomożycielki Wiernych w Skrzeszewie ( woj. pomorskie ).

 

W sztuce szczególnie interesują  mnie tematy klasyczne, sama pracuję z natury. Rysunek jest bazą wszelkiej działalności artystycznej, dlatego zawsze wracam do niego z ochotą, ale również z poczucia obowiązku. Rysując akt czy głowę  sprawdzam siebie. Im jestem bliżej źródła, czyli konwencji realistycznej, mierząc się ze sobą, tym później łatwiej przychodzi mi interpretowanie i przechodzenie do działań ekspresyjnych z wyobraźni do których prowadzi mnie intuicja. 

Proces, w którym powstają moje Tkaniny przynosi mi również wiele radości: szkice, dobór odpowiednich materiałów (jedwabi, taft itp.) oraz szycie. Każdy z tych etapów jest dla mnie równie pasjonujący. Inspiracje czerpię z otaczającej mnie natury.

 

WYSTAWY INDYWIDUALNE

 • „Obrazy szyte wrażliwością” Galeria GTPS, ul.Chlebnicka 2, Gdańsk , 31 maja – 2 lipca 2019
 • „Jestem” wystawa rysunku i tkaniny, Galeria ZPAP ul. Piwna 67/68 Gdańsk, Polska, 14 listopada – 3 grudnia 2017
 • „Pomiędzy”, wystawa malarstwa, GSA Galeria Manhattan, Gdańsk, 13.03 – 30.03 2017
 • „Tkanina Artystyczna”, Eva Mulroy Gallery, Miami, USA, wrzesień 2012 – luty 2013
 • „Rysunek”, Galeria Kazimiery Zajączkowskiej, Gdańsk, Polska, sierpień 2012
 • „Emozzioni”, „Emocje”, Galeria Il Leone, Rzym, Włochy, grudzień 2010
 • „Classicita e modernita: connubio nel colore”, „Klasyka i nowoczesność połączone w kolorze”, Museum Villa Vecchia, Rzym, Włochy, grudzień 2010
 • „W poszukiwaniu harmonii”, Galeria Glaza Expo Design, Gdańsk, Polska, czerwiec 2006
 • „Debiut”, Galeria Alternatywa, Gdańsk, Polska, grudzień 2005

 

WYSTAWY ZBIOROWE

 

 • „Wolność w Sztuce 3 pokolenia” wystawa twórców Gdańskiego okręgu ZPAP, Forum Gdańsk, listopad 2018r.
 • Obchody 60-lecia Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, Centrum Św. Jana, Gdańsk sierpień 2018r.
 • „Wystawa Prac Mistrzów Gdańskiej Szkoły Artystycznej”, Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, 20 maja 2017
 • „Natale di Roma”, Cascina Farsetti, Rzym, Włochy, kwiecień 2010
 • „I Colori della Polonia a Roma”, „Kolory polskie w Rzymie”, Cascina Farsetti, Rzym, Włochy, marzec 2010

 

KONKURSY

 

 • Pierwsza Nagroda w Międzynarodowym Konkursie „Natale di Roma”, Cascina Farsetti, Rzym, Włochy, kwiecień 2010

 

Ewa Kalińska jest wyjątkowo utalentowaną artystką o silnej osobowości. Jej kreska jest: zdecydowana, delikatna, wrażliwa a jednocześnie bardzo wyrazista. Pobudza do życia bezduszne postacie wyłaniające się z barwnego tła bez wyraźnych konturów. Jej dzieło jest dynamiczne i ma dużą wartość duchową.

Profesor Mario Nicosia

Rome, Italy

Ewa Kalińska w sposób mistrzowski posługuje się rysunkiem. Artystka posiada pewność siebie charakterystyczną dla artystów Renesansu. Jej kreska jest: zdecydowana, delikatna, wrażliwa a jednocześnie bardzo wyrazista. Ewa ma unikalną umiejętność tworzenia głębi w swoich obrazach dzięki przeskalowywaniu sylwetek modeli. Tworzy postać człowieka z niezwykłą intuicją i wrażliwością wciągając widza w swoja magiczną przestrzeń. Tła, które przygotowuje wcześniej, powodują, że z jeszcze większymi emocjami ogląda się jej rysunki. Ewa Kalińska jest wyjątkowo utalentowaną artystką. 

Jacqueline Jayne Downey

Boca Raton Museum Art School

Florida, USA